Početak drugog polugodišta i blagoslov škole

Prvog dana drugog polugodišta biskup Antun Škvorčević pohodio je 12. siječnja katoličke gimnazije i osnovne škole u Požegi i Virovitici, i ondje predvodio slavlje božićnog blagoslova. Na početku slavlja pozdravio je sve djelatnike i učenike škola na čelu s Ivicom Žuljevićem, predstojnikom Ureda za katoličke škole, i njihovim ravnateljima, poželjevši im sretnu novu 2017. godinu i blagoslovljen početak drugog polugodišta školske godine.

Podsjetio je nazočne da je »važno u našem životu biti blizu jedni drugima, i to plemenitošću, dobrotom i svime onime što iz našeg srca može izići«, ali da je »najljepše stanje ono u kojem je čovjek blizu Bogu«, naglasivši da ova »blagoslovna molitva na početku nove građanske godine i drugoga polugodišta školske godine ide baš za tim da posvjedočimo Isusu Kristu koliko želimo njegovu blizinu među nama«.

U homiliji nakon navještaja evanđeoskog ulomka o čovjeku koji gradi kuću na stijeni ili na pijesku, biskup je rekao mladima da im je Isus postavio presudna pitanja: na kakvom temelju grade zdanje svoga života, od kakvog materijala ga grade i s kime ga grade. Ustvrdio je da nitko od njih u bilo kojem trenutku svoga života ne može za sebe reći da je dovoljno čovjek, osjećamo da bismo mogli biti drugačiji. Tu težnju za višim i boljim u svakoga od nas ugradio je Bog Stvoritelj kad nam je darovao život. Biskup je pozvao učenike da se na početku ove godine obnove u svijesti kako su oni bića gradnje i da donesu odluku kako se iskreno žele izgrađivati. Podsjetio ih je na Isusovo upozorenje kako čovjek može graditi na klimavom temelju, na pijesku, i da ga vjetrovi zla mogu lako otpuhnuti te on postane ruševina. Kazao je da se to događa ondje gdje se čovjek, osobito mladi, prepusti ravnodušnosti, koja je „eutanazija duha mladog čovjeka“. Pozvao je učenike da odaberu Isusovu riječ kao čvrsti temelj svog života, štoviše samoga Isusa Krista, Riječ po kojoj je sve stvoreno i koja po čežnjama za puninom i smislom života u njima odjekuje kao temelj na kojem valja graditi.

Kazao im je da će se s njime uspjeti oduprijeti raznim vjetrovima u suvremenom svijetu, na moralnoj, ideološkoj i drugim razinama, koji ih žele razgraditi na razini osobnosti. Pozvao ih je da se na početku nove godine mladenačkim oduševljenjem opredijele za Isusa Krista, da njegov sustav vrijednosti ugrađuju u svoj život, i na taj način budu s njime pobjednici i u onaj zadnjoj bitci, pred naletom najtežeg vjetru koji ih želi odnijeti u smrt. Potaknuo ih je da ne budu kuća na pijesku, ljudi koji se svojom slobodom koriste tako da razore sebe, nego da budu kuća na stijeni, ljudi koji sebe ulažu u Božji vrijednosni sustav, koji čvrsto stoje na duhovnim temeljima i čuvaju svoj identitet. Povjerio je učenike Isusu Kristu da on snagom svoga Duha u njima ostvari ono što je najbolje za njih, a učenike je pozvao da surađuju s njime na važnom djelu izgradnje svoga života. Na završateku molitve biskup je blagoslovio školu i sve prisutne. Također je obišao i blagoslovio novouređene prostore škole, knjižnicu, kuhinju i blagovaonicu.

objavio: Mario Večerić   datum: 18. 1. 2017.