Europski dan jezika

Vijeće Europe i Europska komisija proglasili su 26. rujna Europskim danom jezika sa željom jačanja svijesti o raznolikosti jezika u Europi, zbog promocije kulturne i jezične raznolikosti, ali i poticanja na učenje stranih jezika. Europski dan jezika obilježava se 26. rujna svake godine od 2001. Na taj se dan slavi jezična raznolikost kontinenta s više od 200 europskih jezika, 24 službena jezika EU-a, uključujući hrvatski, i tri pisma. Uz to, u Europi se govori šezdesetak regionalnih i manjinskih jezika. Cilj obilježavanja europskog dana jezika, među ostalim, poticanje je ljudi svih dobnih skupina na učenje jezika.  Znanjem jezika olakšava se povezivanje s drugima, šire obzori i ruše kulturni stereotipi te se olakšava pronalazak posla.

I učenici naše škole obilježili su Europski dan jezika raznim aktivnostima. Naučili su što je to Europski dan jezika i zašto se obilježava. Proučavali su molitvu svakom čovjeku znanu, Oče naš, na nekoliko europskih jezika, ali i na latinskom jeziku čije su riječi već usvojili učenici petoga razreda koji pohađaju nastavu latinskoga jezika. Također, učenici su uspoređivali pozdrave na hrvatskom, njemačkom, talijanskom i engleskom jeziku te se složili s izrekom: „Quot linguas calles, tot homines vales.“, odnosno „Koliko jezika znaš, toliko ljudi vrijediš.“ Vrhunac obilježavanja Europskoga dana jezika učenicima petoga razreda zasigurno je bio kviz u skupinama na engleskome jeziku. Svi učenici pokazali su zavidno znanje i veliku želju za pobjedom. Čestitamo svim sudionicima i pobjednicima te se nadamo kako će ovaj dan potaknuti još veću želju i volju za učenjem stranih jezika.

objavio: Mario Večerić   datum: 2. 10. 2019.