Katolički školski centar u Virovitici uskoro kreće s korištenjem obnovljivih izvora energije

U Katoličkom školskom centru u Virovitici kojemu pripadaju Katolička osnovna škola u Virovitici te Katolička klasična gimnazija s pravom javnosti, pri završetku su tehnički zahvati kojima će zgrada spomenutog centra kroz period koji slijedi biti korak bliže energetskoj neovisnosti

U vremenu u kojemu se neprestano osjeća pojačana nesigurnost uslijed brojnih, za energetiku posebno nepovoljnih utjecaja, osnivač Katoličkog Školskog centra u Virovitici, Požeška biskupija smatrala je da je od iznimne važnosti i potrebe uložiti u razvoj energetske neovisnosti u našim školama. Požeška biskupija je u ovaj projekt ušla uz financijsku pomoć Renovabisa, karitativne organizacije Katoličke Crkve u Njemačkoj.

Tako je krajem mjeseca studenoga 2023. potpisan ugovor o izgradnji solarne elektrane na zgradi Katoličkog školskog centra te su tijekom mjeseca prosinca 2023. započeli radovi postavljanja solarnih panela te pripadajuće opreme. Riječ je o solarnim elektranama koje će tijekom godine proizvoditi električnu energiju i time omogućiti našim školama energetsku neovisnost u području iskoristivosti električne energije za potrebe našega Centra. Vjerujemo da će nakon potrebnih administrativnih preduvjeta koji su u završnoj fazi kroz idućih nekoliko tjedana elektrana biti puštena u pogon i započeti sa svojim radom.

Raduje nas razdoblje kojim se kao odgojno-obrazovna institucija aktivno uključujemo u korištenje obnovljivih izvora energije te protežemo svoj pozitivan doprinos i na šire, na ekološki pojas kojemu pripadamo za kojega se jednako tako smatramo odgovornima, da u duhu katoličkog nauka, na njega odgovorimo svim raspoloživim rješenjima koji ga čuvaju od suvišnog i štetnog utjecaja.

objavio: Ivan Mikolić   datum: 12. 1. 2024.