Održana prezentacija odgojno-obrazovnog projekta Katoličke osnovne škole u Virovitici

13. veljače 2024. u holu Katoličkog školskog centra održana je prezentacija odgojno-obrazovnog projekta Katoličke osnovne škole u Virovitici. Prezentacija je kao i svake prethodne godine održana za roditelje budućih prvašića i koji po prvi puta upisuju svoje dijete u našu školu.

Riječ je  prezentaciji kojoj se roditeljima predstavlja škola kroz 4 područja: Povijesno s predstvaljanjem vizije i misije katoličkog odgoja i obrazovanja u našoj školi, potom posebnost pedagogije i načina ostvarivanja katoličke odgojne dimnezije u tijeku školovanja, potom se predstavljao oblik i struktura odgojno-obrazovnog rada u skupinama produženoga boravka i na kraju je bilo riječi o duhovnom programu i djelovanju kojega provodimo tijekom obrazovanja u našoj školi kako s učenicima tako i s roditeljima.

Tako se u prezentaciji roditelje upoznalo s kratkim podatcima o tome što je ustvari katolička škola te nastanku naše škole kao i o njezinoj viziji i misiji. Pri tom je naglašeno da je  katolička škola ponuda roditeljima koji žele da im dijete, ali i oni obiteljski budu uključeni u odgoj i obrazovanje prožeto kršćanskim naukom o čovjeku, osobi, te da da pri tom rastu u vrijednostima  koje teže čovjeka osposobiti za više dimenzija nego samo intelektulanu.

U govoru o pedagogiji naše škole, pedaogoinja Petra Puhanić predstavila je što činimo u odgoju naših učenika izdvojiviši pri tom da smo usmjereni pružiti djetetu osjećaj doma, zatim pružiti mu mogućnost razvijanja i otkrivanja vlastitih interesa i talenata pri tom naglašavajući povezanost s Bogom uz poticanje na duhovnost primjerenu uzrastu te izgrađujući odnos ljubavi kao temelja učenikova izbora i djelovanja.

U predstvaljanju odgojno-obrazovnoga rada u skupini produžemnoga boravka, učiteljica Mirna Šimić predstavila je strutruku organizacije rada u produženom boravku te brojne aktivnosti koje se tijekom toga rada kreiraju i ostvaruju, a koje učenicima znače upravo one prilike da rastu u brojnim vrijednostima i talentima koje ih međusobno povezuju i pomažu da se pri tom ostvaruju.

Naglašeno je da je model organizacije i ostvarivanja produženoga boravka u Katoličkoj osnovnoj školi u Virovitici i dalje jedinstven model u odnosu na škole u okruženju jer osim što je tijekom prve dvije godine on obavezan, on se provodi u razredu kao jednoj nedjeljivoj škupini Produženoga boravka, odnosno svaki razred u cjelini čini i jednu skupinu produžemoga boravka s kojom dakle, cijele dvije godine kontirnuirano rade po 2 učiteljice. Nema mješanja skupina iz drugih razreda iste generacije.

I na kraju vjreoučitelj Matija Đurčević predstavio je posebnost vjeronauka u Katoličkoj osnovnoj školi pri čemu je istaknuo da je to u našoj školi redovan, obavezan predmet, a ne izborni kao u ostalim osnovnim i srednjim školama. Pojasnio je osnovne rada i odgajanja u katoličkom nauku kroz bogate primjere raznih metodičkih oblika koje se u nastavi vjeronauka koriste s posebnim naglaskom na aktualizaciju kao najvažniji dio vjeronaučnoga susreta. Predstavio je zatim duhovni program kojega kroz školsku godinu imamo kako s učenicima, tako i s roditeljima.

Susret je zavšio obilaskom novih stem učionica, školske kapelice, te učionica prvih razreda.

objavio: Ivan Mikolić   datum: 14. 2. 2024.