Sedam velikih mitova o Katoličkoj Crkvi

U sklopu trajne formacije djelatnika katoličkih škola u Virovitici, 12. siječnja 2018. godine u prostorima Katoličke klasične gimnazije održano je predavanje na temu „Sedam velikih mitova o Katoličkoj crkvi“. Predavanje i raspravu na temu vodio je vlč. Marijan Pavelić Povjerenik za medije i Povjerenik za duhovna zvanja Požeške biskupije. U svojem intrigantnom izlaganju vlč. Marijan je obradio sedam velikih mitova o kojima se priča, polemizira, nabacuje i provocira u ozračju u kojem se može naći svaki vjernik katolik. U takvim situacijama često ostanemo zatečeni, a ponekad začuđeni i nespremni za pozitivnu reakciju prema sugovornicima. Izlaganje je započeto mitom o odnosu Crkve i znanosti, a zatim se osvrnuo na svima nama poznate mitove: Crkve koja se protivi čovjekovoj slobodi i sreći, Crkvi koja mrzi žene, Crkvi koja je protiv ljubavi (kontracepciji), Crkvi koja mrzi homoseksualce, Crkvi koja se protivi istospolnom braku i Crkvi čiji su svećenici zbog celibata podložni napasti seksualnog zlostavljanja. Nakon izlaganja u vedrom i nadahnutom ozračju pokrenuta je i kraća rasprava o navedenim mitovima koja je završila i širenjem teme na govor o materijalnom bogatstvu Crkve, tajnovitosti Vatikanskih arhiva i katoličkom elitizmu koje se često spominje u govoru o Katoličkoj crkvi. Svima nama je ovo bila prilika za produbljivanje i ponavljanje već stečenog znanja kao i nadopunjavanje znanja najnovijim znanstvenim i statističkimi činjenicama koje mogu biti korisne u susretu s mladima (učenicima) i općenito s ljudima naše okoline.Zahvaljujemo vlč. Marijanu Paveliću na vremenu, znanju i iskustvu koje je s nama podijelio i nadamo se da ćemo uskoro ponovno zajedno produbljivati znanja o našoj Crkvi i vjeri općenito.

objavio: Mario Večerić   datum: 19. 1. 2018.