Susret djelatnika Katoličkih škola

Prije početka nastave drugoga polugodišta u subotu 11. siječnja 2020. u organizaciji Ureda za katoličke škole u Požegi je održan susret djelatnike katoličkih škola Požeške biskupije predvođenih ravnateljima iz Katoličke gimnazije i Katoličke osnovne škole u Požegi, Katoličke klasične gimnazije i Katoličke osnovne škole u Virovitici te iz Katoličke osnovne škole u Novskoj. Susret je sazvao i njime ravnao Ivica Žuljević, predstojnik Ureda za katoličke škole, a na njem je sudjelovao i biskup Antun Škvorčević, osnivač škola. Program je u Maloj dvorani sv. Terezije Avilske započeo molitvom. Potom je predstojnik Žuljević pozdravio nazočne, predstavio hodogram susreta i predao riječ biskupu Škvorčeviću. Pozdravljajući nazočne ravnatelje, profesore, učitelje i druge djelatnike katoličkih škola i zaželjevši im blagoslovljenu novu godinu, biskup im je zahvalio za žrtvu i ljubav koju ulažu u mladi naraštaj. Potom je navijestio evanđeoski ulomak iz Lukina evanđelja o hodočašću svete obitelji u Jeruzalem kada su Marija i Josip nakon tri dana pronašli dvanaestogodišnjeg Isusa u hramu. Odmah na početku mons. Škvorčević je istaknuo kako je Isus pobjegao da bi sjeo među učitelje te je pozvao nazočne da računaju s Isusom Kristom i omoguće mu da bude u njihovoj sredini.

Središnji dio prvoga dijela bilo je predavanje koje je održao dekan Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Đakovu prof. dr. Vladimir Dugalić na temu „Identitet učitelja u katoličkoj školi“. Govoreći o posebnosti katoličkih škola prof. Dugalić je kao polazište naveo četiri područja odgoja: fizički, intelektualni, društveni, ali i vjerski. Rekao je da pravi odgoj podrazumijeva izgradnju cjelovite osobe, a osobitost katoličkih škola jest upravo duhovna dimenzija odgoja. Stoga, nastavio je prof. Dugalić, djelatnik katoličke škole treba tražiti istinu, ali i tu djelatnu istinu svjedočiti svojim životom. Nadovezujući se na biskupov uvodni govor istaknuo je kako spoznaja nije primarni cilj škole, nego odgoj kako bi mladi ljudi mogli postati kvasac društva. Pozivajući se na crkvene dokumente predstavio je ishode odgoja u katoličkim školama i upozorio da se bez zalaganja učitelja i njegove osobne duhovnost spomenuti ishodu teško mogu ostvariti. Kao drugu temeljnu odrednicu katoličkih škola dekan đakovačkog teološkog fakulteta izdvojio je sposobnost samorefleksije i samokritičnosti koje podrazumijevaju individualni pristup učeniku. To je jedini način formiranja snažnog identiteta mladoga čovjeka. To je uistinu važno, kazao je prof. Dugalić, jer o takvim mladima ovisi budućnost Crkve i društva.

objavio: Mario Večerić   datum: 21. 1. 2020.