Projekt "Brak u svjetlu Božje riječi"

U suradnji Centra „Za život i obitelj“ Požeške biskupije i katoličkih osnovnih škola u Požegi, Virovitici i Novskoj danas je zajedničkim projektom pod nazivom „Brak u svjetlu Božje riječi“ započelo obilježavanje tjedna i svjetskog dana braka. Godina Božje riječi, koja stoji pred nama, bila je poticaj da se s učenicima, a preko njih i s njihovim roditeljima razmatra biblijsko shvaćanja braka i obitelji. Na samom početku Starog zavjeta „Na svoju sliku stvori Bog čovjeka, na sliku Božju on ga stvori, muško i žensko stvori ih.“ (Post 1,27), u izvještajima o stvaranju prvoga ljudskoga para, prvih muža i žene dana temeljna odrednica biblijskog shvaćanja braka – narav braka.

Zajedničkom porukom iz Markova evanđelja „Stoga će čovjek ostaviti oca i majku da prione uza svoju ženu; i dvoje njih bit će jedno tijelo. Tako više nisu dvoje, nego jedno tijelo. Što dakle, Bog združi čovjek neka ne rastavlja!“ (Mk, 9,37) učenici navedenih škola su istaknuli biblijsku karakterističnost bračne ljubavi i bračna veza, koja je jača od svake druge veze među ljudima, čak i od one najbliže krvne veze, od veze između roditelja i djece. Uz ovu poruku, učenici su kroz razgovor i suradnju sa svojim učiteljicama, izrađivali plakate, čestitke, uređivali panoe, pisali molitve i kroz to promišljali o braku kao sakramentalnoj stvarnosti i usvajali vrednote i dobrobiti katoličkog braka.

objavio: Mario Večerić   datum: 24. 2. 2020.