Duhovna obnova djelatnika katoličkih škola Požeške biskupije

Profesori, nastavnici i drugi djelatnici katoličkih škola Požeške biskupije okupili su se 9. siječnja u Dvorani bl. Alojzija Stepinca Biskupskog doma u Požegi na susret trajne formacije. Pozdrav dobrodošlice uputio je predstojnik Ureda za katoličke škole Ivica Žuljević te predstavio program susreta.

Na početku tradicionalnog susreta prigodom nove godine nazočne je pozdravio biskup Antun Škvorčević. Polazeći od evanđeoskog izvještaja o trima Mudracima s Istoka biskup je progovorio o pojavi sve veće duhovne kratkovidnosti u Hrvatskoj i svođenju naših života – napose na javnoj razini – na obzore ljudskih mogućnosti, koje ne mogu biti odgovor na čežnje što ih nosimo u svojim srcima. Predstavio je Mudrace kao ljude pozorna srca na ono o čem nam svjedoči ljepota prirode te prepoznaju u zvijezdi poticaj da krenu u svom traganju za onim koji ih može ispuniti smislom. Susreću se na putu s Herodom i njegovim suradnicima koji ne vide ništa više od vlastite moći i sebičnosti, ostaju zarobljenicima zla te oko sebe siju smrt. Kazao je da su se Mudraci poklonili novorođenom Kralju, prostrvši se pred njim te je potaknuo nazočne djelatnike katoličkih škola da se i oni obnove u predanju svoga života Isusu Kristu koji ih želi ispuniti svojim svjetlom i smislom i da pomognu mladima ići putem Mudraca s Istoka.

Gost predavač, pater Mijo Nikić, poznati je isusovac koji predaje na Teološkom studiju Filozofsko-teološkog instituta eshatologiju i sakramente pomirenja i bolesničkog pomazanja, na Filozofskom fakultetu Družbe Isusove u Zagrebu povremeno predaje i vodi seminare na postdiplomskom studiju iz filozofije i religijske kulture, dok na Katoličkom bogoslovnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, na postdiplomskom studiju predaje teme iz međureligijskog dijaloga. Na Papinskom sveučilištu Gregoriana u Rimu studirao je dubinsku psihologiju o kojoj je progovorio u današnjem izlaganju. Predstavio je prisutnima, čiji je, konačno, cilj upoznati i formirati mladu osobu, čovjeka kao kompleksno biće koje je u svojoj cjelovitosti i emocionalno i razumno i društveno biće, a ne samo jedno od toga. Upozorio je na važnost zdravlja čovjekova duha i na njegovanje duhovnosti kod mladih ljudi.

U drugom dijelu susreta ravnatelji svih četiriju škola Požeške biskupije, Ivica Bedeničić, Mario Voronjecki, Želimir Žuljević i Mario Večerić ukratko su predstavili život svojih škola, sa svim njihovim nastojanjima i sazrijevanju koje je sve očitije ne samo nama kao djelatnicima, već i javnosti koja nije uvijek bila naklonjena novosti koju su donijele ove ustanove. Na koncu je biskup Škvorčević podsjetio na identitet i svrhu katoličkih škola te iznio  prijedloge o rješavanju određenih pitanja. Među ostalima podsjetio je kako je Biskupija otvorena za pomoć pri ostvarenju maturalnoga hodočašća učenicima težega materijalnoga statusa, ali i kvalitetnijeg smještaja u samome Rimu.

Susret se nastavio kratkim molitvenim programom u požeškoj Katedrali koji su predvodili vjeroučitelji požeških katoličkih škola Marijan Pavelić i Krunsolav Siroglavić te domjenkom u blagovaonici Odgojno-obrazovnog centra Požeške biskupije.

Izvor: Požeška biskupija

objavio: Mario Večerić   datum: 12. 1. 2016.