Liječnica u gostima

U sklopu obilježavanja Mjeseca borbe protiv ovisnosti ( obilježava se od 15. studenog do 15. prosinca) našu je školu10.12.2016.  posjetila, nama draga gošća, doktorica Slavica Letica Ramljak.  Zanimljivim predavanjem upoznala je učenika s vrstama ovisnosti te kako reći NE ovisnostima.

Doznali smo sljedeće:

Ovisnost može biti psihološka (duševna) i fiziološka (tjelesna), a odnosi se na neprilagođeno ponašanje vezano uz uporabu ilegalnih droga (ili drugih psihoaktivnih tvari, npr. alkohola te sedativa), pušenje, kockanje, ovisnost o internetu, a koje dovodi do oštećenja organizma ili subjektivnih problema (problema u obitelji, školi, na poslu, s policijom...).

Svake godine u navedenom razdoblju obilježavanje se provodi s ciljem upozoravanja cjelokupne javnosti na problem zlouporabe svih oblika sredstava ovisnosti, osobito droga te se time nastoji potaknuti sve subjekte u društvu na aktivnu borbu protiv ovisnosti poduzimanjem zajedničkih aktivnosti za uspješno suprotstavljanje ovom ozbiljnom problemu današnjice. Prema rezultatima Europskog istraživanja o pušenju, pijenju alkohola, uporabi droga i rizičnim čimbenicima među učenicima, hrvatski su učenici daleko iznad prosjeka u konzumiranju alkohola i pušenju cigareta.

Iako je tema predavanja bila ozbiljna atmosfera je bila ugodna i prijateljska. Da svaki posjet liječnika školi ne mora značiti susret s injekcijom, te može biti samo lijepo druženje doznali su i naši prvaši. Zahvalili su liječnici iskrenim grupnim zagrljajem. Radujemo se sljedećem susretu.

Tekst: Viktorija Majstorović, učiteljica razredne nastave

objavio: Luka Balković   datum: 15. 12. 2015.