Međunarodni dan ljudskog bratstva

Ujedinjeni narodi ustanovili su 21. prosinca 2020. Međunarodni dan ljudskog bratstva, koji se slavi svake godine 4. veljače, na dan kad su 2019. papa Franjo i veliki imam Al-Azhara u Kairu Ahmad Al-Tayyeb potpisali u Abu Dhabiju Deklaraciju o ljudskom bratstvu za mir u svijetu i zajednički suživot. Prvi puta slavimo Dan ljudskog bratstva, 4. veljače 2021. Toga dana organizira se virtualni susret pape Franje i velikog imama Ahmad Al-Tayyeba uz sudjelovanje generalnog tajnika Ujedinjenih naroda Antónia Guterresa i drugih svjetskih poznatih ličnosti. (Iz dopisa biskupa Antuna Škvorčevića prigodom obilježavanja Međunarodnog dana ljudskog bratstva u Požeškoj biskupiji)

Međunarodni dan ljudskog bratstva obilježen je u 6. a razredu Katoličke osnovne škole u Virovitici. Pedagoginja Katarina Ćosić i knjižničarka Mihaela Peić održale su prezentaciju koja je sadržavala osnovne informacije o obilježavanju ovoga važnog dana, nakon čega su učenicima prikazale prigodne video-isječke. Potom su učenici pročitali i komentirali dio Papine Enciklike Fratelli tutti, koja u sebi sadrži Papine misli o važnosti ljudskog bratstva, a koje su ugrađene i u dijelove Deklaracije o ljudskom bratstvu za mir u svijetu i zajednički suživot. Kao vrhunac, među učenicima je zapodjenuta rasprava koja je sadržavala pitanja o bratstvu, toleranciji i važnosti međusobnog prihvaćanja. Na kraju radionice izrađen je prigodan pano koji je postavljen u hodniku škole.

objavio: Mario Večerić   datum: 8. 2. 2021.