POSTUPAK O SLUČAJU (SAMO)IZOLACIJE KOD UČENIKA

Poštovani roditelji!

Zbog povećanog broja upita prema učiteljima i razrednicima, a u cilju dodatnog pojašnjenja, ovim vas putem podsjećamo na postupke u slučaju (samo)izolacije, pojave određenih simptoma bolesti u vremenu (samo)izolacije kao i na opća pravila ponašanja u uvjetima epidemije Covid - 19.

Osobito to činimo zbog moguće dvojbe u odluci za slanje djeteta u školu ili dvojbe o eventualnom testiranju djece kada se dogodi sumnja na infekciju bilo u redovitim uvjetima ili dok se već nalaze u (samo)izolaciji.

Prije svega podsjećamo na uputu koju ste s učiteljicama i razrednicima iskomunicirali na početku nastavne godine, a koja glasi da je obaveza roditelja pratiti zdravstveno stanje djeteta i po pojavi simptoma koji se dovode u vezu s popisom simptoma COVID-19 infekcije, a među brojnima osobito povišena tjelesna temperatura (o popisu simptoma COVID-19 infekcije pročitati više na stranicama HZZJZ u rubrici pitanja i odgovoridijete nemojte slati u školu već je potrebno javiti se liječniku obiteljske medicine te dalje postupiti prema njegovim uputama.

Samo(izolacija) bez simptoma
Jednako tako za djecu koja su trenutno u (samo)izolaciji bilo zbog kontakta sa zaraženom osobom izvan škole ili sa zaraženom osobom u školi i nemaju nikakve promjene u zdravstvenom stanju, te im nije izravno rečeno od strane epidemiologa ili liječnička obiteljske medicine da se dijete treba testirati, potrebno je provoditi propisanu karantenu do roka kada je određena i nakon toga se dijete može vratiti u školu bez testiranja.

Samo(izolacija) uz pojavu simptoma

Napominjemo da je u slučaju (samo)izolacije iznimno važno pratiti dijete te djelovati u skladu s bilo kakvom promjenom zdravstvenog stanja. Svaku promjenu zdravstvenog stanja u vremenu trajanja (samo)izolacije koju prate simptomi koji se mogu dovesti u vezu sa infekcijom COVID-19, potrebno je prijaviti liječniku obiteljske medicine koji će dalje odrediti načine postupanja u smislu promjene trajanja karantene, eventualno testiranje i sl te će se povratak u školu za takve učenike odrediti prema odluci koju donesu liječnik obiteljske medicine ili eventualno epidemiolog.

U slučaju da osjećate nedoumicu za postupanje uvijek je moguće potražiti pojašnjenja za svaku pojedinačnu situaciju bilo kod liječnika obiteljske medicine, ili na kontakt brojeve objavljene na mrežnim stranicama Zavoda za javno zdravstvo „Sveti ROK“ Virovitičko-podravske županiji.

Podsjećano da je važno u slučaju da dijete započinje (samo)izolaciju odnosno da je upućeno na testiranje to OBAVEZNO javiti učitelju/razredniku.

Sa željom da ove preporuke budu na pozornost, poticaj na odgovornost i da nas Gospodin u zdravlju čuva, srdačno pozdravljam i želim svako dobro.

Ivan Mikolić, ravnatelj

objavio: Martina Šalinger   datum: 6. 10. 2021.